Yükleniyor...

TÜRKİYE OTİZM MECLİSİ KURULDU

TÜRKİYE OTİZM MECLİSİ KURULDU

Otizm için tek ses tek yürek, çalistayindan önemli kararlar çikti. 
TÜRKIYE OTIZM MECLISI (TOM) KURULDU

• Selçuklu Belediyesi tarafindan Türkiye’ye kazandirilan, Selçuklu Otizmli Bireyler Egitim Vakfi'nin  (SOBE) ev sahipliginde, Türkiye’de Otizm üzerine çalisma yürüten 50'nin üzerinde kurum kurulus, dernek ve vakif Konya’da bir araya geldi

• Otizm konusunda atilacak adimlarin tüm yönleri ile ele alindigi çalistayin en önemli sonucu;  Türkiye Otizm Meclisi (TOM) ismi ile yeni bir yapi olusturulmasi oldu.  Selçuklu Otizmli Bireyler Egitim Vakfi (SOBE) bu yapinin sekreteryasina seçildi.
    
• Türkiye Otizm Meclisi (TOM), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan hazirlanan ve 3 Aralik'ta açiklanmasi beklenen "Otizm Eylem Plani" konusunda izleme ve degerlendirme  yapacak, ileri dönemlerde de  çalismalarda bulunacak.

Selçuklu Otizmli Bireyler Egitim Vakfi (SOBE),  önemli bir programa ev sahipligi yapti. Türkiye’de Otizm alaninda faaliyet gösteren tüm dernek ve vakiflarin temsilcileri, Ulusal Otizm Sivil Toplum Kuruluslari toplantisi için Konya’da bulustu.  Açilis oturumu Cumartesi günü yapilan çalistayda, önemli kararlar alindi. Çalistayda,  ilki Izmir’de yapilan çalismanin eylem plani okundu ve Otizm Eylem Plani nda belirlenen 7 ana baslik için çalisma gruplari olusturuldu. Moderatörlügünü Sunay Demircan’in (Sivil toplumu Gelistirme Merkezi Dernegi Kurucu Üyesi ) yaptigi ve iki gün süren toplanti sonucunda, Türkiye Otizm Meclisi (TOM)  ismi ile üst bir yapinin olusturulmasi karara baglanirken,  9 yönetim kurulu ve 1 sekreterya için seçim yapildi.  Selçuklu Otizmli Bireyler Egitim Vakfi  (SOBE) yapilan seçim sonucunda Türkiye Otizm Meclisi (TOM ) nin sekretarya görevini üstlendi.  Türkiye Otizm Meclisi (TOM), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan hazirlanan ve 3 Aralik'ta açiklanmasi beklenen "Otizm Eylem Plani" konusunda izleme ve degerlendirme yapacak, ileri dönemlerde de çalismalarda bulunacak.

Ilk gün programi, Selçuklu Otizmli Bireyler Egitim Vakfi'nda  (SOBE) açilis konusmalari ile baslayan çalistaya Ak Parti Genel Merkez Kadin Kollari Baskan Yardimcisi Sosyal Politikalar Baskani Uzm. Dr. Hasret Yavuz,  Selçuklu Belediye Baskani Ugur Ibrahim Altay,  Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Seker, Selçuklu Otizmli Bireyler Egitim Vakfi Baskani Mustafa Ak, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi Egitim Rehabilitasyon ve Sosyal Hayata Katilim Daire Baskan Vekili Elçin Er’in yani sira, Türkiye’de Otizm konusunda çalisma yürüten 50'nin üzerinde dernek ve vakif temsilcileri katildi. Programa Ak Parti Konya Milletvekili Haci Ahmet Özdemir de telekonferans yolu ile katildi. Özdemir, “Engellilerin toplumda hak ettikleri sekilde hizmete ulastirmak için çalismalarin devam ettigini, özellikle Otistiklerin topluma entegre olmalari ve rahat bir biçimde hayatlarini sürdürmeleri için gayretlerin devam edecegini ifade etti” dedi.

Etkili Sonuç Elde Etmek Için Birlikteligi Saglamaliyiz 
Sözlerine Otizm konusunda edindigi izlenimleri paylasarak baslayan ve bu alanda küçük, büyük katki veren herkes en büyük alkisi hak ettigini ifade eden Selçuklu Otizmli Bireyler Egitim Vakfi Baskani Mustafa Ak, “ Otizm konusunda faaliyet gösteren dernek ve vakiflarin güç birligi yapmalari, bir çati altinda faaliyet göstermeleri büyük önem tasiyor.  Eylem plani olusturabilmek için çok önemli çalismalarin oldugunu bildigimiz hükümete en büyük katkiyi bu alanda yillardir ugrasan onca emek vermis kuruluslarin yapacagi asikardir. Tek bir agizdan verilecek mesajin ve katkinin etkisinin de ne denli büyük olacagi hepimizin malumudur.  Hz Mevlana’nin ve hosgörünün kenti Konya’da yapilacak bu çalismalarin sonuçlari açisindan da birlikteligi saglamaya katki saglayacagini ümit ediyorum  ” dedi.

Ektigimiz Tohum Artik Yeseriyor
Ektigimiz tohumun artik yeserdigini görmek çok büyük bir sevinç diyen Selçuklu Belediye Baskani Ugur Ibrahim Altay, “Baslangiçta bu konuyla ilgili çok bir bilgiye sahip olmadan yola çiktik ama hep
iyi insanlarla karsilastik. Proje asamasinda, yapim asmasinda sonra vakfin kurulma asamasinda hep karsimiza güzellikler çikti. Burada o güzel insanlarda bulunuyor, huzurunuzda onlara da tesekkür ediyorum. Merkezimiz tamamlandi ve vakif kuruldu, sizlerin destegi ile bu bina otizm konusunda önemli bir islevi yerine getirecektir” dedi.

Selçuklu Otizmli Bireyler Egitim Vakfi’nin (SOBE) olusturulmasinda ve Türkiye ve Konya’da otizmle ilgili yapilan çalismalarda emegi geçen tüm sahis ve kurumlara tesekkür ederek sözlerine devam eden Baskan Altay, “Selçuklu 600 bini askin nüfusu ile Türkiye’nin en büyük 16.ilçesi. Konya, Türkiye’nin merkezinde Hz. Mevlana’nin sehri ve hosgörünün baskenti. Böyle bir programin Konya’da olmasi da önemli bir süreç. Toplantidan çikacak sonuçlar 3 Aralik’ta açiklanacak Otizm Eylem Plani’na katki saglayacaktir. Katilimlarinizdan ve emeginizden dolayi hepinize tesekkür ediyorum. Biz iyi bir niyetle yola çiktik. Burada bir baslangiç olacaktir, sonrasinda diger kurumlarimiz, belediyelerimizin katkisi ile daha iyileri olur” dedi.

Otizm Konusunda Farkindalik Olusturduk
Toplantinin,  Otizm Eylem Plani’na önemli katkilar sunacagini ifade eden Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Seker, “Selçuklu Belediye Baskanimiz Sayin Ugur Ibrahim Altay’in iyi niyet çerçevesinde ilk adimlariyla yola çiktiginda konunun, farkindalik olusturmak adina önemli oldugunu ama bu boyutlara dönüsecek bir çalisma olacagini pek tahmin etmemistim. Geldigimiz nokta cidden ülkemiz adina, insanlarimiz adina mutluluk verici. Çözüm odakli, paydaslarin bir araya toplandigi, sorunlarimizi rahatça paylasabilecegimiz ve sürecin sonunda da ülkemiz insanlarina sorunlari çözmede ortak bir reçete sunabilecek bir çalistaya ev sahipligi yapabilmek bizleri umutlandiriyor, mutlu ediyor. Üniversite olarak farkli fakültelerimizle bu hizmetin içerisinde,farkindalik olusturma çabasinin içerisinde bulunarak arkadaslarimizla birlikte elimizden geldigince destek olmaya çalisiyoruz. Baskanimiza, binanin yani sira Konya’da ki kurumlari harekete geçirdigi, otizm konusunda farkindalik olusturarak binadan daha önemli bir süreci yürüttügü için ayrica tesekkür ediyorum. Ülkemizde eve hapsedilmis, kimseye derdini söyleyemeyen ve bu yükü tek basina yüklenerek tasimaya çalisan birçok aile var. Ates düstügü yeri yakiyor ve kurumlarimizda çözüm üretme konusunda maalesef gecikmis durumda. Bu durumu ne kadar hizli çözersek, birbirimize ne kadar çok yardimci olursak ülkemizin önündeki mesafeyi asarak bundan sonraki süreçleri daha hizli yürütürüz” dedi.

Baskan Altay’dan Tesekkür Konusmasi 
Selçuklu Belediye Baskani Ugur Ibrahim Altay, çalistayin ardindan bir tesekkür konusmasi yapti. Iki gün boyunca çok verimli bir çalisma yürütüldügünü ifade eden Baskan Altay, Selçuklu Otizmli Bireyler Vakfi ‘nin  Türkiye Otizm Meclisi (TOM) ne sekreterya olarak seçilmesinden dolayi da tesekkür etti. Altay konusmasinda, “Gerçeklestirilen çalistayin hayirli olmasini temenni ediyorum. Çok yeni bir kurulusa büyük bir sorumluluk yüklediniz. Onun için herkesin destegine ihtiyacimiz var, bunu hep birlikte basarabilirsek çok büyük bir hayir çikacaktir. Birlikte bir yere gitme iradesi ortaya koydunuz, hepinize tesekkür ediyorum. Bu sorumlulugu yerine getirmek için elimizden gelen gayreti gösterecegiz. Umuyorum ki bundan sonra hep birlikte bir araya gelip büyük hedeflere hareket ederiz. Konya’ya yakisan bir toplanti oldu, bir mutabakatla sonuçlandi. Bu da büyük bir memnuniyet verdi, tekrar katilimlariniz için tesekkür ediyorum. 3 Aralik'ta yayinlanacak planda insallah en iyi sekilde uygulanir, hepimizin istedigi çocuklarimizin ve ailelerin derdine deva olur” dedi.

Otizm Eylem Planinin içerisinde 7 ana basligin yer aldigini ve bu basliklarin içerisinde her bakanligin hizmet alaninda hem mevzuat anlaminda hem de hizmetin planlanmasi anlaminda yapmasi gereken çok önemli degisiklikler oldugunu ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi Daire Baskani Elçin
Er,“Bizim engelli politikalarimiz çok hizli yol aldi. Çok büyük bir mutlulukla söylüyorum ki Otizm Eylem Plani Nisan ayi içerisinde Yüksek Planlama Kurulu, 9 Bakanimiz ve dönemin Basbakani
tarafindan imzalandi. Fakat Resmi Gazetede yayinlanma tarihi Plan Bütçe görüsmeleri sirasinda Sayin Bakanimizin ifadesi ile 3 Aralik Dünya Engelliler Günü olarak açiklanmistir. Yine Sayin Basbakanimizin himayelerinde planin açiklanarak tüm Bakanlarimiza görevin tevdi edilmesi söz konusu olacaktir. Insallah Bakanlik olarak tüm taraflari orada görmeyi ve bir arada eylem planimiz ile ilgili tanitim toplantisinda bir arada olmayi hedefliyoruz” dedi.

Selçuklu Belediye Baskani Ugur Ibrahim Altay’in tesekkür konusmasi ile sona eren çalistayin ardindan katilimcilar, Selçuklu Belediyesi’nin ev sahipliginde Kelebekler Vadisi, Mevlana Müzesi ve Sille’den olusan sehir gezisine katildi.