Yükleniyor...

“ENGELSİZ YAŞAM ALANLARI KURUYORUZ”

Sobe | Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi

“ENGELSİZ YAŞAM ALANLARI KURUYORUZ”

Selçuklu Belediye Baskani Ugur Ibrahim Altay, 3 Aralik Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayinladi. Selçuklu Belediyesi’nin engelli dostu bir belediye oldugu vurgusunu yapan Baskan Altay;”Engelliler için engellerin kaldirildigi, hiçbir seyin engel olmadigi yasam alanlari kuruyoruz.”dedi.   

Selçuklu Belediye Baskani Ugur Ibrahim Altay, 3 Aralik Dünya Engeller Günü nedeniyle bir mesaj yayinladi.  Engellilerin sunulan hizmetlerden yararlanma noktasinda tüm vatandaslarin sahip oldugu haklara sahip olmasi gerektigini dile getiren Baskan Altay; “Sehrin ilk ve en büyük “Selçuklu Otizmli Bireyler Egitim Vakfi’ni  (SOBE)  hayata geçirdik. Bu tesis ile Otistik engelli çocuklarimiz ve aileleri için yasamlarini kolaylastiracak bir yasam alani olusturduk. Burada spor tesisleri, toplanti salonlari çocuklarimizin el becerilerini gelistirebilecekleri alanlar, yüzme havuzlari, spor salonlari olan bir kompleks yer aliyor. Kisa süre içinde hayata geçecek ve Türkiye’ye örnek olacak” dedi.

Selçuklu Belediyesi tarafindan Türkiye’ye kazandirilan, Selçuklu Otizmli Bireyler Egitim Vakfi'nin  geçtigimiz günlerde (SOBE) Otistik engelliler için önemli bir programa ev sahipli yaptigini hatirlatan Baskan Altay, “Otizm konusunda atilacak adimlarin tüm yönleri ile ele alindigi çalistay ile Türkiye Otizm Meclisi (TOM) ismi ile yeni bir yapi olusturuldu. Selçuklu Otizmli Bireyler Egitim Vakfi’nin da (SOBE) sekreteryasina seçildigi Türkiye Otizm Meclisi (TOM), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan hazirlanan "Otizm Eylem Plani" konusunda izleme ve degerlendirme yapak. Bu meclis insallah ilerleyen dönemlerde de önemli çalismalarda bulunacak” dedi.

Engelli vatandaslarimiz için bir yandan tesisler ile yasam alanlari insa ederken bir yandan da onlarin sosyal hayatta kendilerini yalniz hissetmemeleri için gayret gösteriyoruz diyen Baskan Altay, “Selçuklu Degerler Egitimi Projesi (SEDEP) kapsaminda düzenlenen “Yalniz Degilsiniz” etkinligi çerçevesinde 35 okuldan 1200 gönüllü ögrenci, özel egitim sinifi olan okullar ve hastane okullarindaki ögrenciler ile huzurevinde bulunan yaslilarla bir araya geldi. Bu ziyaretler ile özel egitim alan ögrencilerle bir araya gelen ögrencilerin birbirlerinin bireysel farkliliklarini tanimlari, engelli insanlarin farkindaliginin arttirilmasini amaçladik” dedi.

Engelli Vatandaslarimizin Hayatini Kolaylastiriyoruz

Günümüz belediyecilik anlayisinda, sosyal sorumlulugu ön planda tutan, engellilerimizin de her türlü ihtiyacina cevap verecek projeler uygulaniyor diyen Baskan Altay;” Selçuklu Belediyesi olarak engelli vatandaslarin yasamini kolaylastirmak için her türlü adimi atiyoruz. Hayata geçirdigimiz tüm hizmetlerde engelli hemsehrilerimizi de düsünerek planlama yapiyoruz. Hissedilebilir uyari ve takip zemin ürünlerimiz ile belediye hizmet binamizi görme engelliler için daha erisilebilir hale getirdik. Görme engelli vatandaslarimizin faydalanabilmesi için öz kaynaklarimizla kütüphane yaptirdik. “Tüm Engelleri Kaldiriyoruz” slogani ile yola çikan Engelli Tasima Araci, tekerlekli sandalye ile yasayan engelliler için yapilan özel aparat ile yükleme ve tasima yapiyoruz. Bunun yaninda görme engelli, zihinsel engelli, spastik engelli ve isitme engelliler engelli tasima araci ile evlerinden aliniyor ve istedikleri yere birakiliyor. Daha sonra burada isini tamamlayan engelliler evlerine geri götürülüyor. Engelli hemsehrilerimizin hayatini kolaylastirmak, onlarin sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunmalarini saglamak amaciyla çalismalar yapiyoruz” dedi.