Yükleniyor...

Selçuklu Belediye Başkanımızdan Mesaj

 

Selçuklu’da Türkiye’ye örnek bir tesisi hayata geçiriyoruz.  Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezimizin temelini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Ayşenur İslam’ın katılımı ile attık. Türkiye’de bir ilk olan merkez projemiz , otizmli bireyler için rehabilitasyon merkezi olacak.
Bu bireylerin aileleri ve çocuklar bu merkezde bir araya gelerek sosyal bir dayanışma içinde olacaklar. Çocuklarımız kendileri ile aynı özellikleri taşıyan yaşıtlarıyla birlikte zaman geçirecek.
Merkezimizin içinde eğitim sınıfları, sosyal yaşam alanları, beceri sınıfları, yüzme havuzları, spor alanları müzik alanları gibi çok amaçlı bölümler yer alacak.
21.000 m2 alan üzerinde kurulacak Merkezde ayrıca at ahırları, tarım alanı, kümes hayvanları gibi doğal ortamlar da olacak. Otizmli çocuklarımızın doğal ortamda tabiatla iç içe olmalarını amaçlıyoruz.
Bu önemli çalışma ile ilgili çok geniş katılımlı bir ortak akıl hareketi yaptık. Her alandan uzmanın ve ailenin fikirlerini aldık. Yurt dışında benzeri yaşam alanlarını yerinde inceledik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız ve Bakanlık yetkililerimiz ile görüştük. Bu merkez umut ediyorum ki Türkiye’ye örnek olacak.
Biz bu çalışmayı yaparken uzmanlarımız şehrimizde birde “erken tanı merkezi” ihtiyacı olduğunu ve bunun öncelikle yapılması gerektiğini belirttiler. Bizde çok kısa sürede arsa tahsisi yaptık ve erken tanı merkezimizin proje çalışmalarını tamamladık.
Erken Tanı Merkezi ile Otizmli Bireyler Eğitim Merkezimiz hayata geçtiğinde bu konuda ülkemizin önemli bir eksiği giderilmiş olacak. En önemlisi bu merkezler örnek olacak ve bundan sonra yapılacak merkezler için yol gösterecek. Ayrıca Konya Otizm Günleri sempozyumu düzenledik.
Selçuklu Belediyesi olarak Otizmli bireylerimiz için hassasiyetle çalışmalar yapıyoruz. Hedefimiz bu konuda Türkiye’ye örnek olmak ve Türkiye’de benzeri tesislerin sayısını artırmaktır.