SOBE'DE OTİZM GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı'nda (SOBE), otizm ve vakıf çalışmalarına dikkat çekmek amacıyla "Otizm Farkındalık" etkinliği düzenlendi. Etkinlikte SOBE Slogan yarışmasında dereceye giren sloganlar ödüllendirildi.

Otizm farkındalığı oluşturmak ve SOBE Vakfının bilinirliğini arttırmak amacıyla düzenlenen program kapsamında "Slogan Bul Umut Ol" temasıyla düzenlenen sloganın yarışması ödül töreni de gerçekleştirildi. Yaklaşık 750 başvurunun olduğu yarışmada birinci "Gözlerini Benden Kaçırma", ikinci "Elim Sende" üçüncü ise "Yakınlaş, Sevgini Paylaş" sloganları oldu. Otizmli çocukların bu mutlu gününde boya ile el basma ve gökyüzüne mavi balon bırakma etkinlikleri de gerçekleştirildi. Otizm Günü'nde SOBE'nin yanı sıra Selçuklu Belediyesi'nin sembol binalarından Tropikal Kelebek Bahçesi de otizmin rengi olan maviye boyandı.

SOBE TÜRKİYE’DE TEK KURULUŞTUR

SOBE Vakfı’nın kurulduğu günden beri bir çok aşamalardan geçtiğini ifade eden SOBE Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ak, "İlk başlarda sistemin oturması adına emekleyerek başladık. Daha sonra çalışma arkadaşlarımız olan değerli hocalarımız katıldı, eğitim ve idari kadromuz gelişti. Yine kurumsallaşma eksikliğini tamamlama yönünde de adımlar attık. SOBE, üçlü işletme olarak; vakıf, belediye ve üniversite işbirliği modeli olarak Türkiye'de tek kuruluştur. Bu noktada Türkiye'nin diğer illerine de örnek olmak istiyoruz. Bugün kurumsallaşmanın bir diğer aşaması da SOBE'ye ait bir slogan olması idi. Geçtiğimiz günlerde bir slogan yarışması başlatmıştık, yarışma neticelendi ve çok beğenilen bir slogan birinci oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi. Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı'nın (SOBE) iki yılı aşkın bir süredir otizmli çocuklara yönelik faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ise," Biz burada artık mezun vermeye ve neticeler almaya başladık. SOBE'nin desteklenmesi ve daha kurumsal bir şekilde buradaki faaliyetlerini devam ettirebilmesi için elimizden gelen çalışmaları hep birlikte yapacağız” diye konuştu.

SOBE ÖRNEK OLDU

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay konuşmalarında SOBE'nin önemine değindi. "Bir çok zorluklardan bir çok sıkıntılardan geçen SOBE bugün gelinen noktada hem fiziki yapısı, hem eğitim kalitesi hem de öğrenci sayısıyla Türkiye'nin en önemli markalarından biri haline dönüştü. Sadece Konya'da değil Türkiye'de bir çok insan SOBE'yi ziyaret ederek, burada ki uygulamaları örnek alıp kendi şehirlerinde bu tür projeleri yürütmeyi arzu ediyorlar. Birçok kamu kurum kuruluşu burada incelemeler yapıyorlar. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

 

http://rasyonelhaber.com/haber/sobe-de-otizm-gunu-etkinlig-i